2024-06-14

Czyszczenie wykładzin biurowych – jak zapewnić higienę i estetykę w miejscu pracy?

Pranie wykładziny biurowej

Czyszczenie wykładzin biurowych – jak zapewnić higienę i estetykę w miejscu pracy?

Wykładziny biurowe to ważny element wystroju, w dużej mierze świadczący także o kulturze pracy – można pokusić się o stwierdzenie, że stanowią pewnego rodzaju wizytówkę każdego firmowego pomieszczenia. Warto zatem zadbać o ich doskonały wygląd. Jak zaplanować i przeprowadzać czyszczenie wykładzin biurowych, by były higieniczne i estetyczne przez długi czas?

Po pierwsze: regularne odkurzanie

Podstawą dbania o czystość i higienę każdej wykładziny biurowej jest jej regularne, staranne odkurzanie. Co ważne, nie musisz kupować do tego celu nowego, specjalnego odkurzacza. Standardowe czyszczenie, za pomocą nawet zwykłego urządzenia i odpowiedniej ssawki dywanowej pozwoli pozbyć się nie tylko tych największych zabrudzeń, ale też piasku i wszelkiego rodzaju pyłów, które wnosi się na podeszwach obuwia.

Trudno w tym miejscu określić, jak często należy odkurzać wykładzinę biurową – pierwszym kryterium powinno być samo widoczne zabrudzenie – jeżeli dostrzegasz fizyczne, rzucające się w oczy zanieczyszczenia, z pewnością najwyższa pora na wykorzystanie odkurzacza. 

Kolejnym sygnałem będzie też zmatowienie i „spłaszczenie” się wykładziny obiektowej. To bowiem wynika z faktu, że pomiędzy włóknami wykładziny zalegają niewidoczne gołym okiem zabrudzenia. Obciążają one runo, przez co zaczyna ono przylegać do podłoża. Możesz mieć wówczas wrażenie, że kolor dywanowej posadzki staje się mniej wyrazisty, przytłumiony. Porządne odkurzanie, najlepiej w taki sposób, by „krzyżować” kierunki poruszania się ssawki przywróci wykładzinie schludny wygląd. 

Można przyjąć, że takie standardowe odkurzanie, mające na celu podtrzymanie efektu czystej powierzchni, przeprowadzać powinno się przynajmniej raz lub dwa razy w tygodniu – jeśli chodzi o pomieszczenia, które są eksploatowane codziennie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by w razie potrzeby odkurzać nawet każdego dnia.

Po drugie: zdaj się na fachowca, który wie, jak wyprać wykładzinę

Niestety, nawet regularne odkurzanie wykładziny biurowej okaże się po pewnym czasie niewystarczające, zwłaszcza w sytuacji, gdy po firmowych pomieszczeniach poruszają się osoby przychodzące prosto z dworu – błoto, pozostałości śniegu i deszczu czy soli drogowej, siłą rzeczy, mogą prowadzić do znacznego zabrudzenia wykładziny. Z tego względu warto zaplanować w firmowym budżecie także wydatki na fachowe pranie wykładziny biurowej. Dlaczego lepiej oddać to zadanie w ręce specjalistów?

Wykładziny obiektowe, w tym biurowe, to nieco inny rodzaj materiału posadzkowego, niż domowe dywany. Do tego są zazwyczaj ułożone na znacznie większej powierzchni. Pranie ich domowymi sposobami i za pomocą środków, co do skuteczności i bezpieczeństwa których nie można mieć do końca pewności, jest zwyczajnie ryzykowne. Na skutek niewłaściwego zastosowania dostępnych w sprzedaży środków piorących może dojść do odbarwienia się niektórych fragmentów wykładziny.

Pamiętaj również, że profesjonalne firmy sprzątające dysponują nie tylko stosowną wiedzą i środkami chemicznymi, ale też wykorzystują specjalny sprzęt, taki jak odkurzacze piorące. Używanie maszyn czyszczących pozwala na bardzo dokładne oczyszczenie wykładziny biurowej, bez ryzyka jej przemoczenia czy uszkodzenia. Do tego firmy czyszczące czy piorące wykładziny biurowe są przygotowane do tego, by realizować zlecenia poza godzinami funkcjonowania biura, co nie zaburza rytmu pracy.

Jak często należy przeprowadzać profesjonalne czyszczenie wykładziny biurowej?

Wielu przedsiębiorców kieruje się zasadą, że wykładzinę biurową poddaje czyszczeniu na mokro wówczas, gdy brud staje się mocno widoczny. Czy jest to prawidłowe podejście? Na pewno nie!

Przede wszystkim – dopuszczenie do tego, by wykładzina stała się widocznie nieświeża i niehigieniczna nie stawia firmy w dobrym świetle – w oczach klientów czy kontrahentów będzie to raczej wyglądać jak zaniedbanie, a to już szybko przełożyć się może na ogólną opinię na temat przedsiębiorstwa. 

W przypadku miejsc często uczęszczanych, dogłębne, higieniczne czyszczenie wykładzin biurowych należy przeprowadzać regularnie, z pewnością częściej, jeżeli tego wymaga podłoga (wykładzina jest jasna czy też charakteryzuje się długim runem). Obiekty, w przypadku których natężenie ruchu jest niewielkie, należy odświeżać w ten sposób w ustalonym harmonogramie – co kwartał lub co pół roku. 

Po trzecie: w razie takiej potrzeby, posiłkuj się bezpiecznymi środkami

Co zrobić, jeśli doszło do zaplamienia jedynie fragmentu wykładziny obiektowej, w dodatku takiej, która w ostatnim czasie była już profesjonalnie czyszczona? Do usunięcia zabrudzenia najlepiej wykorzystywać środki, które są zalecane przez firmy sprzątające. Do tego należy pamiętać o tym, że nadmierne zmoczenie wykładziny, nawet na niewielkim obszarze, może powodować jej zniekształcenie. Nieprawidłowe osuszenie z kolei doprowadzi do tego, że podłoga będzie wydzielać nieprzyjemny zapach i może zalęgnąć się w niej pleśń.

Możesz też posiłkować się w bezpiecznymi metodami domowymi. Przede wszystkim zadbaj o to, aby zaraz po zaplamieniu zebrać ewentualne resztki za pomocą ręcznika papierowego czy suchej, chłonnej ściereczki lub, ewentualnie, lekko zwilżonej czystą wodą.To jednak sposób na stosunkowo nieduże zabrudzenia, w dodatku w miejscach, które nie są aż tak widoczne. W każdym innym przypadku zalecamy stosowanie się do zaleceń profesjonalnych firm sprzątających!