2024-09-04

Jak dbać o wykładziny w intensywnie użytkowanych przestrzeniach handlowych?

Obiekt handlowy wyłożony wykładziną

Jak dbać o wykładziny w intensywnie użytkowanych przestrzeniach handlowych?

Wykładziny do obiektów handlowych są, z założenia, materiałami o podwyższonej trwałości – ostatecznie każdego dnia muszą radzić sobie z różnymi obciążeniami. Dobrej klasy wykładzina obiektowa może przetrwać bez większego uszczerbku wiele lat, pod warunkiem stosownej konserwacji i pielęgnacji. Zatem, jak dbać o wykładziny w intensywnie użytkowanych przestrzeniach handlowych?

Przykładowe rodzaje wykładzin obiektowych do przestrzeni handlowych?

Wykładzin obiektowych jest na rynku całkiem sporo, więc i wybór odpowiedniej może być bardziej złożony. Pod uwagę trzeba bowiem brać, obok estetyki, także kwestię wytrzymałości podłogi na intensywną eksploatację ze strony użytkowników czy duże obciążenia mechaniczne (na takich wykładzinach ustawiane są regały, wyposażenie sklepowe, niekiedy urządzenia różnego typu). 

Do obiektów intensywnie użytkowanych polecane są, w szczególności, nowoczesne wykładziny PCV. Materiał ten jest niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne – trudno go zarysować, nie pęka również pod wpływem obciążeń eksploatacyjnych. Jest do tego odporny na brud i wilgoć, a jego powierzchnia wykazuje właściwości antypoślizgowe. Tego rodzaju wykładzina obiektowa sprawdzi się niemal w każdym miejscu – w centrum handlowym, szkole, szpitalu, uczelni.

Wykładziny do obiektów handlowych godne polecenia? Z całą pewnością panele winylowe. Ze względu na swoją konstrukcję, opartą na trwałym rdzeniu oraz kilku kolejno nakładanych na siebie warstwach, są bardzo odporne na ścieranie. Nie można pominąć również ich estetycznego wyglądu – są oferowane w wielu wzorach, które mogą imitować podłogi z drewna czy kamienia naturalnego. Istotną informacją jest to, że nasze wykładziny winylowe tj. panele winylowe posiadają odpowiednie badania i są przystosowane do większego natężenia ruchu. Mają najwyższa odporność na zarysowania. Nie należy specjalistycznych paneli mylić z panelami domowymi, łatwo dostępnymi w każdym większym markecie.    

Wśród wykładzin do obiektów handlowych nieco rzadziej można spotkać się z materiałami dywanowymi, chociaż też nie jest to regułą – z takimi pokryciami podłogowymi zetkniesz się, chociażby, w butikach z odzieżą, ale też w różnych punktach usługowych funkcjonujących na terenie centrów handlowych. Mowa tu o, na przykład, salonach przedstawicieli firm telekomunikacyjnych, placówkach bankowych czy salonach jubilerskich.

Podstawa odpowiedniej konserwacji – solidny montaż wykładziny obiektowej

Nie da się ukryć – u podstaw prawidłowej konserwacji wykładziny użytkowanej w przestrzeni handlowej leży jej solidny montaż. Bardzo ważne jest, by układanie tego typu materiałów wykończeniowych zlecić specjalistom w tej dziedzinie. 

Prawidłowy montaż obiektowej wykładziny w przestrzeni handlowej, po pierwsze, zapewnia jej maksymalną trwałość. Po drugie, stanowi kwestię bezpieczeństwa – ograniczone bowiem zostaje ryzyko przypadkowego uszkodzenia, podwinięcia czy pęknięcia, które mogłoby prowadzić do losowych wypadków wśród użytkowników. Po trzecie, dobrze ułożona, zabezpieczona i wykończona wykładzina obiektowa może być prawidłowo konserwowana i regularnie czyszczona, również bez obaw o jej przypadkowe uszkodzenie, które później wymagałoby drogiej naprawy lub wymiany.

Prawidłowa konserwacja wykładzin w przestrzeniach intensywnie użytkowanych

Intensywna, codzienna eksploatacja może bardzo szybko „odbić się” na wykładzinie obiektowej, która nie będzie prawidłowo zamontowana i odpowiednio, regularnie konserwowana. Tymczasem wystarczy trzymać się kilku ważnych wskazówek, by zadbać o podłogę w przestrzeniach handlowych w taki sposób, aby przez długi czas zachowywała swój doskonały wygląd oraz właściwości.

Bez względu na to, jakiego rodzaju wykładzinę zastosowano w danym obiekcie handlowym, ważna jest wspomniana wyżej regularność. Ponieważ w takich przestrzeniach codziennie przebywa mnóstwo osób, wskazana jest pielęgnacja przeprowadzana równie systematycznie – każdego dnia lub nieco rzadziej, ale zazwyczaj przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Podstawowa pielęgnacja powinna obejmować czyszczenie na sucho i, ewentualnie, także na mokro. W pierwszym etapie konieczne jest regularne usuwanie z powierzchni wykładziny wszelkiego rodzaju stałych zabrudzeń. Konieczne jest zatem odkurzanie lub zamiatanie piasku i podobnych, drobnych zanieczyszczeń, które mogłyby prowadzić do mikrouszkodzeń w powierzchni podłogi. Po usunięciu takich fizycznych elementów warto wysuszyć wykładzinę (jeżeli na zewnątrz pada deszcz lub śnieg, naturalnie zawilgocenia wnoszone będą na podeszwach butów) i lekko przetrzeć ją „na sucho”, by usunąć pozostałe zabrudzenia.

W przypadku konieczności przeprowadzenia czyszczenia „na mokro”, należy wykorzystywać tylko i wyłącznie preparaty rekomendowane przez producenta wykładziny obiektowej i wyraźnie wskazane do stosowania na wybranej powierzchni. Ma to ogromne znaczenie dla zachowania nie tylko czystości podłogi, ale też jej struktury. Detergenty przeznaczone do określonej wykładziny nie będą zawierać substancji potencjalnie szkodliwych dla jej konstrukcji, a jedynie będą rozpuszczać zabrudzenia i pozostawiać powierzchnię podłogi schludną i czystą. 

W określonych przypadkach możliwe jest ponadto konserwowanie wykładziny w obiektach handlowych również maszynowo – za pomocą urządzeń do tego przeznaczonych. Tutaj również należy zwracać baczną uwagę na to, czy producent wykładziny rekomenduje daną metodę/sprzęt do tego celu.