Jak przedłużyć żywotność wykładziny biurowej?
Jak przedłużyć żywotność wykładziny biurowej?
Jak przedłużyć żywotność wykładziny biurowej, by jak najdłużej zachowała swoje właściwości i, oczywiście, jak najlepszy wygląd? Cały proces zaczyna się tak naprawdę w momencie wyboru określonego rodzaju okładziny – od tej chwili należy bowiem dobrać prawidłowe metody pielęgnacji. Sprawdź nasze wskazówki, by cieszyć się funkcjonalnością i elegancją wykładziny biurowej jak najdłużej!
Rodzaje wykładzin biurowych
Wykładziny biurowe można śmiało określić mianem wykładzin obiektowych. To oznacza, że są to materiały o nieco innej strukturze i konstrukcji niż, na przykład, okładziny podłogowe do domu. Wynika to, przede wszystkim, z odmiennego sposobu eksploatacji takich podłóg. Wykładzina biurowa musi „znosić” więcej obciążeń każdego dnia, zatem i jej forma powinna być przygotowana na takie wyzwania.
Do zapewne jednego z najpopularniejszych rodzajów wykładzin biurowych należą wykładziny dywanowe – dostępne w rolce lub też w postaci płytek dywanowych (o wymiarach 50 cm na 50 cm). Bez względu na typ, taki materiał świetnie izoluje dźwięki w pomieszczeniach biurowych – pochłaniając odgłosy kroków i stukających obcasów. Wykładzina dywanowa pozostaje do tego antypoślizgowa, przyjemna w dotyku i odporna na ścieranie. Plusem jest do tego bardzo duża paleta wzorów oraz kolorów wykładzin dywanowych dostępnych w sprzedaży.
Wykładzinę biurową może również tworzyć trwałe PCV. To bardzo estetyczne rozwiązanie, które nadaje nowocześniejszego charakteru pomieszczeniom w firmie. Wykładzina PCV charakteryzuje się powierzchnią odporną na ścieranie, zatem sprawdzi się we wszelkiego rodzaju miejscach narażonych na intensywny ruch.
Nie można też zapominać o panelach winylowych do pomieszczeń biurowych. Eleganckie, mogące imitować podłogi drewniane, z kamienia naturalnego czy płytki ceramiczne, są uniwersalne i wszechstronne. Tworzą eleganckie aranżacje, a ich konstrukcja jest wodoodporna. Może to mieć znaczenie w pomieszczeniach narażonych na większe zawilgocenie.
Długa żywotność wykładziny podłogowej – zadbaj o prawidłowy montaż!
Wykładzina biurowa jest użytkowana codziennie, do tego bardzo intensywnie. Jej żywotność, czyli zachowanie tak całej struktury, jak i wyglądu, jest uzależniona od kilku czynników, przy czym prawidłowy montaż stanowi z pewnością jeden z nich. Dlaczego?
Układanie wykładziny biurowej, bez względu na wielkość obiektu czy rodzaj samego materiału wykończeniowego, zawsze należy powierzać fachowcom. Przede wszystkim dysponują oni niezbędną wiedzą i umiejętnościami związanymi z montażem nowej wykładziny. Są zatem w stanie dobrać odpowiednie metody pracy i narzędzia czy preparaty niezbędne do mocowania wykładziny do podłogi.
Ułożona i zabezpieczona w prawidłowy sposób wykładzina biurowa może zachować długą żywotność, ponieważ ograniczone zostaje ryzyko odrywania się fragmentów, na przykład przy ścianach lub progach. Dobrze zamontowana okładzina nie będzie też wybrzuszać się w losowych miejscach (a każde ewentualne wybrzuszenie może przyspieszać ścieranie się wykładziny w tym punkcie).
Warto również pamiętać, że tylko montaż wykładziny biurowej przeprowadzony przez specjalistów pozwala zachować gwarancję producenta.
Prawidłowa pielęgnacja i konserwacja wykładziny biurowej, by zachowała swoje właściwości
Na samym końcu nie można pominąć kolejnej istotnej kwestii, jaką jest pielęgnacja i regularna konserwacja wykładziny biurowej.
Codzienne użytkowanie podłóg w pomieszczeniach firmowych, chodzenie po nich w obuwiu różnego rodzaju, a także „wnoszenie” zabrudzeń suchych i mokrych pozostawia w strukturze i na powierzchni wykładziny błoto, piasek i inne cząsteczki. Chociaż przez pewien okres mogą być one niewidoczne, z czasem znacznie osiadają w strukturze podłogi, prowadząc do mikrouszkodzeń mogących wpływać na żywotność wykładziny.
Warto zatem dbać o regularne czyszczenie wykładziny biurowej. Ważne jest już samo jej odkurzanie lub zamiatanie, które pozwala usunąć zabrudzenia stałe. Takie czyszczenie warto przeprowadzać nawet codziennie, by uniknąć zarysowania powierzchni podłogi i „wtłaczania” zabrudzeń głębiej, na przykład podczas chodzenia. Warto również, jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, natychmiast wycierać wszystkie rozlane napoje i inne substancje z powierzchni podłogi.
Drugim elementem konserwacji wykładziny biurowej jest jej czyszczenie na mokro. Należy tu jednak zaznaczyć, że nie należy takich czynności przeprowadzać na własną rękę, jeżeli nie ma się odpowiedniej wiedzy na ten temat. Czyszczenie na mokro, chociaż może przywrócić kolor i wygląd silnie zabrudzonej wykładziny, przeprowadzone nieprawidłowo przyczyni się do jej uszkodzenia.
W tym wypadku konieczne jest również wykorzystanie specjalnego sprzętu piorącego oraz detergentów dostosowanych do wybranego rodzaju wykładziny biurowej. Dzięki temu nie zachodzi ryzyko jej uszkodzenia czy, chociażby, odbarwienia jej w widocznych miejscach.
Żywotność wykładziny biurowej uzależniona jest, tak naprawdę, od sposobu dbania o nią – począwszy od prawidłowego montażu, przez codzienne czyszczenie z zabrudzeń, aż po jej pranie lub zmywanie na mokro.