Jakie wykładziny pomagają w poprawie akustyki w przestrzeniach biurowych?

Jakie wykładziny pomagają w poprawie akustyki w przestrzeniach biurowych?
Jaka powinna być wykładzina do biura? W takich miejscach znaczenie ma zarówno estetyka materiału podłogowego, jak i jego funkcjonalność – przede wszystkim dotycząca skutecznego izolowania odgłosów kroków. Jakie wykładziny sprawdzą się w poprawie akustyki w przestrzeniach biurowych? Sprawdź przegląd naszych propozycji w tym zakresie!
Dlaczego w pomieszczeniach biurowych kładzie się nacisk na odpowiednią akustykę?
W pomieszczeniach biurowych zazwyczaj pracuje od kilku do nawet kilkunastu czy wręcz kilkudziesięciu osób. Do tego nie zawsze jest to praca tylko i wyłącznie siedząca. Nietrudno zatem wyobrazić sobie, jak duży hałas mogą generować osoby przechodzące przez pomieszczenie w trakcie wykonywania swoich obowiązków służbowych.
Nadmierny i ciągły hałas wywołuje spory dyskomfort i w wielu przypadkach utrudnia skupienie się na codziennych zajęciach zawodowych. Odgłosy kroków czy dźwięki odsuwanych krzeseł mogą skutecznie wybijać innych pracowników z rytmu i wywoływać niepotrzebną frustrację. Mówiąc wprost – hałas negatywnie odbija się na wydajności pracy.
Z tego powodu tak istotne jest dobranie wykładziny obiektowej, która pozwoli przynajmniej częściowo wyciszyć niepotrzebny hałas. Wśród materiałów tego rodzaju znaleźć można kilka produktów, które zapewnią odpowiednią izolację akustyczną – warto rozważyć ich montaż właśnie w obiektach biurowych.
Wykładzina dywanowa – idealne rozwiązanie do wyciszenia pomieszczeń biurowych
Z całą pewnością to właśnie wykładzina dywanowa sprawdza się idealnie w przypadku chęci wyciszenia hałasu w pomieszczeniach o charakterze biurowym.
Wielowarstwowa konstrukcja wykładziny dywanowej, czy w rolce, czy też w postaci płytek dywanowych, pozwala zarówno amortyzować kroki w trakcie chodzenia, jak i skutecznie redukować i pochłaniać dźwięki. Dotyczy to zarówno odgłosów związanych z uderzeniami obcasów o podłogę, jak i tych, które generowane są w trakcie przesuwania krzeseł. Dywanowe wykładziny obiektowe zapewniają zatem komfort akustyczny.
Wykładziny dywanowe mają, oczywiście, także sporo innych zalet. Dzięki swojej formie wprowadzają do pomieszczeń biurowych wrażenie przytulności, co również może przekładać się na wyższe zadowolenie i produktywność pracowników przebywających w takich przestrzeniach. Powierzchnia wykładziny jest na tyle solidna, że można bez obaw ustawiać na niej również cięższy sprzęt i biurowe umeblowanie.
Na uwagę zasługuje ponadto wysoka jakość pokryć podłogowych tego typu. Trwała podstawa wykładziny i zastosowane warstwy materiału tworzą solidne rozwiązanie, które pozostaje odporne na uszkodzenia mechaniczne, w tym przetarcia czy rozerwania. Biurowa wykładzina dywanowa może być do tego standardowo czyszczona za pomocą odkurzacza. W razie silnego zabrudzenia istnieje możliwość sprzątania wykładziny na mokro – konieczne jest jednak wykorzystanie detergentów przeznaczonych do tego celu.
Estetyczna i wyciszająca wykładzina PCV
Również wykładzina PCV może zostać wykorzystana do poprawy akustyki w pomieszczeniach biurowych. Tutaj wpływ na pochłanianie dźwięków ma dość elastyczna, miękka w dotyku powierzchnia posadzki.
Wykładzina typu PCV wykazuje właściwości związane z redukcją oraz absorbowaniem dźwięków. Odgłosy kroków czy przesuwania foteli biurowych zostają skutecznie wyciszone, gwarantując osobom przebywającym w pomieszczeniu wysoki komfort pracy. Posadzka z PCV jest ponadto antypoślizgowa i antystatyczna – nie przyciąga kurzu i innych zabrudzeń.
Konstrukcja wykładziny PCV wyróżnia się znaczną odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Nie ściera się i doskonale znosi codzienny, intensywny ruch. Bardzo trwała powierzchnia nie odkształca się i nie wygniata, nawet w przypadku ustawiania na niej cięższych przedmiotów (krzesła biurowe, urządzenia, szafy, regały, biurka). Tym samym nie powstają na niej także ślady związane z chodzeniem po posadzce w butach na obcasie. Może to mieć spore znaczenie w kontekście zachowania wykładziny w dobrym stanie i zapewnienia jej przez długi czas estetycznego wyglądu.
Biurowej wykładziny PCV nie należy mylić z linoleum, będącym materiałem o zupełnie innej konstrukcji i różniącym się jakością zastosowanych surowców. Posadzka z PCV jest znacznie trwalsza, odporna na pęknięcia i podobne uszkodzenia mechaniczne.
Panele winylowe pochłaniające odgłosy kroków
Wolisz wykończenie pomieszczeń biurowych za pomocą paneli? Klasyczne, laminowane modele nie zapewniają skutecznego pochłaniania dźwięków – wręcz przeciwnie, twarda powierzchnia może potęgować odgłosy kroków. Lepszym rozwiązaniem będzie z pewnością wykorzystanie paneli winylowych LVT.
Panele winylowe LVT to materiały wykończeniowe o lekko elastycznej formie, którą zawdzięczają wewnętrznemu rdzeniowi z PCV. Powierzchnia takich paneli pozostaje odporna na ścieranie i podobne uszkodzenia. Wykazuje również właściwości związane z częściową redukcją hałasu. Elementy te mogą zatem zostać wykorzystane również do wykończenia pomieszczeń biurowych, w których oczekiwane jest zapewnienie odpowiedniego komfortu akustycznego.